Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dla czytelnika

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Niezbędnik Czytelnika WBP

Niezbędnik Czytelnika WBP

Obowiązkowa lektura dla studentów i doktorantów pierwszego roku (i nie tylko)! Znajdziesz tutaj niezbędne informacje, które pomogą Ci w pełni korzystać z zasobów i usług naszej Biblioteki w czasie studiów na WPiA UJ.

Od zapisu do Biblioteki, przez cenne porady i zasady korzystania z Wypożyczalni i Czytelni, aż do szczęśliwego dla Ciebie zakończenia studiów, a tym samym zamknięcia bibliotecznego konta. Ot tak, na wyciągnięcie ręki!

Zapraszamy Cię osobiście do Wypożyczalni WBP w godzinach otwarcia Biblioteki. Mieścimy się w Collegium Wróblewskiego, przy ul. Olszewskiego 2, na parterze.

Do zapisu potrzebujesz jako student UJ elektronicznej legitymacji studenckiej (ELS) lub jako doktorant UJ elektronicznej legitymacji doktoranta (ELD). Po założeniu konta bibliotecznego będzie ona Twoją kartą biblioteczną (numer karty bibliotecznej znajdziesz na legitymacji pod kodem kreskowym). Przy kolejnych wizytach w naszej Bibliotece wystarczy jeśli okażesz nam swoją legitymację i będziesz mógł wypożyczać książki do domu lub korzystać z czasopism i księgozbioru na miejscu w Czytelni.

Konto biblioteczne studenta jest ważne przez okres jednego roku akademickiego, zaś konto biblioteczne doktoranta przez okres roku kalendarzowego. Zaplanuj więc odpowiednio wizytę w Bibliotece w celu corocznej aktualizacji konta.

Większość potrzebnych Ci książek znajdziesz prawdopodobnie bezpośrednio w Wypożyczalni. Przyjdź, zobacz co jest dostępne na półkach i wybierz do wypożyczenia. Poznaj więcej informacji o księgozbiorze Wypożyczalni i jego ułożeniu.

Jeśli chcesz wcześniej sprawdzić, czy poszukiwana przez Ciebie pozycja znajduje się w naszej Bibliotece i czy jest dostępna, posłuż się Katalogiem Bibliotek UJ. Jeśli w opisie egzemplarza danego tytułu zobaczysz oznaczenie „WBP-Wypożyczalnia” i status „Dostępny” - zapraszamy Cię do Wypożyczalni, gdzie samodzielnie lub z pomocą naszego personelu znajdziesz książkę na półce.

Wypożyczenie każdego dzieła należy zarejestrować przy stanowisku dyżurującego bibliotekarza.

Jeżeli jesteś studentem studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych, możesz wypożyczyć maksymalnie 5 książek na 150 dni.

Jeśli jesteś doktorantem – 10 książek na 150 dni.

Studenci studiów podyplomowych i z programu ERASMUS mogą wypożyczać 4 książki na 1 miesiąc.

Książki przynieś bezpośrednio do Wypożyczalni lub - w wyjątkowych sytuacjach – prześlij pocztą na adres Biblioteki, koniecznie za potwierdzeniem odbioru, co da Ci pewność, że je otrzymaliśmy. Jeśli wypożyczałeś książki z innych bibliotek, radzimy sprawdzić, czy na pewno zwracane do nas pochodzą z WBP (powinny mieć stosowne oznaczenia).

Zaloguj się przez Katalog Bibliotek UJ na swoje biblioteczne konto użytkownika, na którym zobaczysz rejestr i historię każdego wypożyczenia, aż do momentu zwrotu książki.

Jeśli masz problem z dostępem w systemie do swojego konta użytkownika lub z innych powodów chcesz coś sprawdzić za naszym pośrednictwem, możesz zadzwonić do Wypożyczalni (12 663 11 59), wysłać maila na adres: wbp@uj.edu.pl lub poprosić o informacje dyżurnego bibliotekarza na miejscu w Wypożyczalni lub w Czytelni.

Pamiętaj, że prolongaty każdej książki należy dokonać przed upływem terminu jej zwrotu. O ile nie oddasz jej wcześniej, otrzymasz mailem na uczelnianą skrzynkę pocztową systemowe przypomnienie o zbliżającym się terminie zwrotu (5 dni wcześniej). Najlepiej nie zwlekaj wtedy z prolongowaniem. Powinieneś też wiedzieć, że przetrzymanie nawet jednej książki blokuje na koncie użytkownika możliwość prolongaty wszystkich innych wypożyczonych dzieł.

Przedłużenia terminów zwrotu możesz dokonać na kilka sposobów:

  • samodzielnie po zalogowaniu się na swoje konto użytkownika w Katalogu bibliotek UJ (polecenie „Prolonguj”). Na skrzynkę pocztową otrzymasz potwierdzenie dokonanej prolongaty,
  • osobiście w Wypożyczalni lub telefonicznie dzwoniąc na numer: 12 663 11 59 - za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając prośbę na adres: wbp@uj.edu.pl.

W sytuacji blokady w systemie na dokonanie samodzielnej prolongaty, możliwy jest kontakt z pracownikiem naszej Wypożyczalni.

Jeśli nie oddasz książki na czas, Twoje konto biblioteczne zostanie zablokowane. Blokada konta uniemożliwia Ci również korzystanie z Czytelni.

Ponadto za nieterminowy zwrot wypożyczonego woluminu naliczana jest opłata 0,30 zł/dzień za każdy rozpoczęty dzień kalendarzowy. Jeżeli jednak książkę zwrócisz w obrębie 10 pierwszych dni po terminie zwrotu, opłata nie jest pobierana (brane pod uwagę są dni kalendarzowe, również dni zamknięcia biblioteki).

Po pierwsze, zajrzyj do pełnotekstowych baz zakupionych przez nasz Wydział i Uczelnię (koniecznie do LEX i Lexoteki czy Legalis). Być może poszukiwane książki i wiele innych materiałów, którymi możesz być zainteresowany, są dostępne dla Ciebie w wersji cyfrowej. Możesz zdecydować, gdzie z nich skorzystasz, w Bibliotece czy w domu, logując się do konkretnej bazy zgodnie z określonymi zasadami dostępu. Więcej o prawniczych bazach i sposobach dostępu do każdej z nich dowiesz się w zakładce bazy i serwisy prawnicze.

Po drugie, pamiętaj, że nie wszystkie zbiory, które posiada WBP możesz wypożyczyć na zewnątrz, zatem nie znajdziesz ich w Wypożyczalni. Wiele tysięcy książek (zwłaszcza tych, które mamy w jednym egzemplarzu) oraz ok. 150 prenumerowanych czasopism (także zagranicznych), zlokalizowanych jest w Czytelni i w magazynach Biblioteki. One również są dostępne dla Ciebie, ale wyłącznie na miejscu w Czytelni.

Po trzecie, jak każdy student UJ masz prawo wypożyczać książki z Biblioteki Jagiellońskiej, korzystaj z tej możliwości.

Najlepiej jeśli za pomocą Katalogu Bibliotek UJ sprawdzisz lokalizację i dostępność każdego egzemplarza danego tytułu, który znajduje się w zbiorach naszej Biblioteki. Jeśli przy opisie egzemplarza widoczna jest lokalizacja „WBP-Czytelnia” - udaj się prosto do Czytelni, powinien on znajdować się na bibliotecznej półce (ewentualnie ktoś już z niego korzysta).

Lokalizacja egzemplarza „WBP-Magazyn" oznacza, że z tej książki (lub numeru czasopisma) również możesz skorzystać w Czytelni, ale konieczne jest wcześniejsze złożenie zamówienia przez system biblioteczny (czyli przez Katalog bibliotek UJ).

Więcej informacji o możliwych lokalizacjach zbiorów WBP i zasadach ich dostępności, również w naszych dwóch filiach: WBP-Katedry Historycznoprawne (ul. Gołębia 9) oraz WBP-Sekcja Prawa Własności Intelektualnej (ul. Józefa 19), znajdziesz na stronie Katalogi, pod zakładką Katalogu Bibliotek UJ.

Po otrzymaniu e-maila z informacją, że zamawiana pozycja została odłożona dla Ciebie na półkę rezerwacji, zgłoś się do Czytelni WBP w godzinach otarcia Biblioteki w ciągu trzech dni roboczych. Po tym czasie zamówienie zostanie anulowane a dzieło wróci do magazynu.

Zamówienia realizujemy na bieżąco w dni powszednie w godzinach 9.00-19.30, w soboty w godzinach 9.30-14.00. Zamówienia, które wpłyną do Biblioteki po godz. 19.30 w dzień powszedni lub po godz. 14.00 w sobotę, będą zrealizowane w następnym dniu roboczym.

Na Twoje życzenie rezerwujemy zamówione z magazynu dzieło, jeśli chcesz z niego korzystać w kolejnych dniach, bez konieczności ponownego zamawiania. Nie rezerwujemy pozycji z księgozbioru znajdującego się bezpośrednio w Czytelni, po skorzystaniu wracają na swoje miejsca.

Możesz na miejscu korzystać samodzielnie z wszystkich książek i czasopism, które są umieszczone w wolnym dostępie na regałach, bez konieczności wcześniejszego zamawiania. Podchodzisz do półki i wybierasz! W Czytelni udostępniamy m.in. wszystkie nowości WBP oraz literaturę zagraniczną (więcej informacji o zbiorach w Czytelni i ich układzie znajdziesz w zasadach korzystania z Czytelni).

W Czytelni możesz korzystać z baz danych i innych elektronicznych zasobów UJ na własnych urządzeniach (dostępne WiFi) lub na bibliotecznych komputerach.

Możesz też uczyć się z własnych materiałów (wnoszone książki i czasopisma zgłoś jednak bibliotekarzowi).

Każdy student i doktorant WPiA UJ z aktywnym kontem bibliotecznym WBP ma prawo do korzystania z Czytelni. Jeśli nie jesteś zapisany do naszej Biblioteki lub nie aktywowałeś jeszcze konta bibliotecznego na dany rok akademicki, udaj się najpierw do Wypożyczalni i tego dokonaj.

Każdą wizytę w Czytelni należy zarejestrować, podejdź do stanowiska dyżurnego bibliotekarza w tym celu. Wystarczy Twoja studencka legitymacja, zostaniesz poproszona/poproszony o jej okazanie.

Okrycia wierzchnie, plecaki i torby pozostaw w szatni (jest na parterze budynku) lub w szafce naprzeciw Czytelni. Klucz do własnej szafki otrzymasz przy rejestracji od dyżurnego bibliotekarza. Nie zapomnij go oddać, gdy zakończysz pracę w czytelni w danym dniu.

Zapoznaj się z zasadami korzystania z Czytelni.

Czytelnia wyposażona jest w profesjonalne skanery z mechanizmem OCR (optyczne rozpoznawanie znaków). Masz możliwość samodzielnego, bezpłatnego skanowania do użytku osobistego materiałów z naszej Biblioteki. Dopuszcza się również ich fotografowanie własnym sprzętem.

Będąc osobą z niepełnosprawnością ruchową możesz potrzebować odpowiedniego dostosowania wysokości blatu stolika i przestrzeni. Proponujemy Ci odpowiednio przystosowane stanowisko. Możesz też wypożyczyć bibliotecznego laptopa do pracy własnej na czas pobytu w Czytelni.

Dla osób niedowidzących stanowisko komputerowe jest wyposażone w słuchawki nauszne (możesz używać własnych) oraz w dedykowane oprogramowanie Speechify, umożliwiające czytanie tekstów znajdujących się np. w bazach prawniczych zakupionych przez Wydział (m.in. LEX, Legalis, Swisslex) oraz wielu innych bazach finansowanych przez Uczelnię i udostępnianych za pośrednictwem Biblioteki Jagiellońskiej, a także z zasobów Repozytorium UJ i Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej.

W naszej Bibliotece dla psa asystującego zapewniamy miskę z wodą.

O dostępności budynku Biblioteki i innych ułatwieniach w dostępie do zbiorów i usług bibliotecznych przeczytasz w zakładce dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.

  • Możesz zaproponować kupienie książki lub innych potrzebnych materiałów, jeśli nie ma ich w zbiorach Biblioteki i nie są dostępne w bazach. Zamówienie złóż na elektronicznym formularzu dostępnym po zalogowaniu się na naszej stronie internetowej lub na formularzu papierowym, który znajdziesz przy stanowisku dyżurnego bibliotekarza w Wypożyczalni lub Czytelni.
  • Wprawdzie czytając ten przewodnik dowiedziałeś się już sporo, tym niemniej nie zastąpi on szkolenia na miejscu w Bibliotece i możliwości bezpośredniej rozmowy. Zapraszamy Cię na szkolenia.

Co jakiś czas lub na bieżąco biblioteki dokonują koniecznej selekcji księgozbiorów, wycofują pozycje zbędne w bibliotece z różnych powodów (np. zbyt dużej i niewykorzystywanej liczby egzemplarzy). Te dzieła wciąż jednak mogą być wartościowe i przydatne dla potencjalnego Czytelnika.

Jeśli chcesz wzbogacić swoją domową biblioteczkę zupełnie za darmo o interesujące Cię prawnicze publikacje wycofane z WBP, zapraszamy do pomieszczenia Katalogu (obok Wypożyczalni). Książki i materiały do zabrania wyłożone są na regałach i stolikach. Daj im kolejne życie!

Książki zwróć do Wypożyczalni. Ureguluj należność, jeśli naliczyła się opłata za nieterminowy zwrot.

Książka zagubiła się? Najlepiej odkup taką samą pozycję, a jeśli to nie jest możliwe, zgłoś problem w Wypożyczalni, doradzimy co zrobić w takiej sytuacji (lub zobacz do regulaminu WBP UJ).

Z chwilą, gdy nie posiadasz żadnych zobowiązań na bibliotecznym koncie użytkownika, możliwe jest jego zamknięcie. Nie musisz przychodzić osobiście, wystarczy jeśli prześlesz mailowo swoją prośbę na adres: wbp@uj.edu.pl. Sprawdzimy stan konta i zamkniemy, zwrotnie otrzymasz od nas stosowaną informację i potwierdzenie.

Konto biblioteczne powinno być zamknięte przed odebraniem dyplomu z Uczelni.

Po opuszczeniu murów Alma Mater zapraszamy naszych absolwentów do Biblioteki, ale już na innych warunkach.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz naszej pomocy, zapraszamy do kontaktu drogą mailową: wbp@uj.edu.pl lub telefonicznie: 12 663 11 59.