Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Współpraca przy projekcie rewolucjonizującym dostęp do historii prawa.

Zadaniem bazy wiedzy „IURA. Źródła prawa dawnego” jest dostarczanie jej użytkownikom danych pochodzących z różnorodnych typów źródeł historycznych, związanych z fenomenem prawa w przeszłości jako częścią dziedzictwa kulturowego (legal heritage).

Jak dotąd baza IURA obejmuje blisko 3000 obiektów cyfrowych – będących krytycznymi edycjami źródeł prawno-historycznych. Publikowane w niej źródła związane są głównie z państwowością polską od początku jej istnienia, niemniej uruchamiane są także specjalne kolekcje obejmujące źródła prawa z przeszłości dotycząca także innych krajów (por. kolekcja Przekłady źródeł na język angielski, zawierająca m.in. przekłady wybranych aktów prawnych okresu międzywojennego krajów Grupy Wyszehradzkiej). Obecnie serwis zawiera kilkanaście stale poszerzanych i rozbudowywanych kolekcji tematycznych, począwszy od prawa średniowiecznego po orzecznictwo i ustawodawstwo pierwszych lat powojennych co sprawia, że jest jedyną tego typu bazą w Polsce.

Zadaniem IURA jest nie tylko publikowanie krytycznych edycji źródeł prawa w przeszłości, ale także zapewnienie instrumentów pozwalających użytkownikowi w prosty sposób wyszukiwać powiązane treściowo informacje z różnych typów źródeł. Do tego służy zaawansowany silnik przeszukiwania treści i metadanych. W miarę możliwości oraz w uzasadnionych poznawczo przypadkach zamieszczane są nie tylko wydania krytyczne, ale także fotografie źródeł, celem zapewnienia kontroli edycji. Ponadto wprowadzone zostało pierwsze narzędzie analityczne sprawiające, że IURA nie jest wyłącznie repozytorium danych. Jednocześnie można automatycznie porównać przy pomocy narzędzia collatex do 10 tekstów. Pozwala ono badać ewolucję tekstu prawnego oraz wyszukiwać zapożyczenia i przez to śledzić rozprzestrzenianie się rozwiązań prawnych.

IURA jest bazą dostępną w formule open access, korzystanie z jej zasobów nie wymaga rejestracji i logowania. Jej adresatem są naukowcy, studenci, nauczyciele, uczniowie. Zasoby IURA wykorzystywane są zarówno w badaniach jak i w dydaktyce akademickiej, jak choćby w zakresie przedmiotów prawno-historycznych. 

Projekt realizowany jest w Pracowni Wydawnictw Źródłowych Wydziału Prawa i Administracji UJ. W skład zespołu projektowego zaangażowane są osoby zatrudnione w innych jednostkach Wydziału, w tym w Wydziałowej Bibliotece Prawniczej i w Zakładzie Historii Prawa Polskiego. Aktualnie trwają prace nad dalszym poszerzaniem zasobów bazy poprzez rozbudowę m.in. kolekcji dawnego prawa miejskiego i wiejskiego, prawa Rzeczypospolitej Krakowskiej oraz źródeł prawnych okresu międzywojennego i powojennego, pochodzących ze zbiorów własnych WBP.