Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Bazy prawnicze

Bazy prawnicze

Zyskaj wgląd w dziedzinę prawa, eksplorując polskie i światowe bazy dokumentów prawnych i naukowego piśmiennictwa prawniczego.

Społeczność WPiA ma do dyspozycji ponad 150 prenumerowanych przez Uniwersytet Jagielloński baz dziedzinowych i ogólnych, pełnotekstowych i bibliograficznych.  Dostęp i wyszukiwanie we wszystkich  bazach umożliwia multiwyszukiwarka ExplorUJ

Po wejściu do multiwyszukiwarki (w zakładce Bazy online) w celu wyświetlenia dostępnych w systemie baz lub zawężenia wyszukiwania i korzystania z konkretnej bazy przydatne będą umieszczone po lewej stronie narzędzia: alfabetyczna lista wszystkich baz A-Z  oraz wykaz baz według kategorii nauk. Nauki prawne mieszczą się w kategorii Nauki społeczne. 

Dostęp do większości prenumerowanych baz danych możliwy jest z dowolnego komputera na terenie WBP bez konieczności logowania się, zaś dla studentów i pracowników UJ także z prywatnych urządzeń i z dowolnego miejsca po zalogowaniu się do sieci UJ. W tym celu należy po wybraniu odpowiedniej bazy zalogować się podając swój adres i hasło do poczty uniwersyteckiej.

Korzystanie z niektórych wydziałowych baz (Lexoteka, Swisslex) wymaga uprzedniej aktywacji konta oraz indywidualnego logowania się.

Aktywacji konta można dokonać:

  • osobiście w Wypożyczalni Wydziałowej Biblioteki Prawniczej (ul. Olszewskiego 2),
  • lub po wysłaniu zgłoszenia, koniecznie z konta pocztowego UJ (…@student.uj.edu.pl, …@doctoral.uj.edu.pl, …@uj.edu.pl) z podaniem numeru albumu lub karty bibliotecznej na adres: wbp@uj.edu.pl.

Dostęp do bazy Lex również odbywa się po zalogowaniu na swoje konto, bez konieczności uprzedniej aktywacji konta.

Umowy licencyjne zawarte przez Uniwersytet Jagielloński z wydawcami zabraniają nadmiernego pobierania prenumerowanych zasobów sieciowych, jak i udostępniania ich nieuprawnionym osobom spoza UJ. W szczególności nie wolno pobierać całych woluminów czasopism ani używać jakichkolwiek programów do automatycznego pobierania plików.

Poniżej prezentujemy i polecamy kilkanaście kluczowych baz online z milionami aktów prawnych, orzeczeń sądowych i pism urzędowych; setkami tysięcy książek i czasopism, w tym komentarzy, monografii i systemów prawa, artykułów z książek i czasopism naukowych; bibliografii prawniczych oraz różnych źródeł prawa.

Niemiecka baza o tematyce prawnej, zawiera teksty ustaw, komentarzy, podręczników oraz kilkadziesiąt tytułów czasopism prawniczych wraz z zasobami archiwalnymi.

Dostęp

  • Pod adresem http://beck-online.beck.de ze wszystkich komputerów sieci UJ bez konieczności logowania się.
  • W czytelni Wydziałowej Biblioteki Prawniczej dla wszystkich czytelników posiadających ważną kartę biblioteczną.
  • Pracownicy i studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego mają możliwość dostępu również na komputerach prywatnych po zalogowaniu się na stronie Biblioteki Jagiellońskiej danymi do poczty uniwersyteckiej.

Dla studentów i pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego dostępny jest amerykański serwis internetowy HeinOnline zawierający bazy danych z piśmiennictwem prawniczym. Platforma, w przeciwieństwie do komercyjnych systemów informacji prawnej (LexisNexis czy Westlaw) skierowanych głównie do praktyków, jest serwisem przeznaczonym dla bibliotek prawniczych. Z tego powodu serwis nie zawiera informacji prasowych, lecz głównie archiwa czasopism prawniczych. Materiały nie są dostępne w postaci tekstowej, lecz jako pliki PDF (z funkcją przeszukiwania pełnotekstowego).

Dostęp

  • Pod adresem https://heinonline.org/HOL/Welcome ze wszystkich komputerów sieci UJ bez konieczności logowania się.
  • Pracownicy i studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego mają możliwość dostępu również na komputerach prywatnych po zalogowaniu się na stronie Biblioteki Jagiellońskiej danymi do poczty uniwersyteckiej.

Serwis IBUK Libra jest istniejącą od 2008 roku częścią Wydawnictwa Naukowego PWN. Platforma udostępnia publikacje elektroniczne oraz zasoby edukacyjne z portfolio Grupy PWN oraz kilkuset innych Wydawców. Pakiet zakupiony przez Uniwersytet Jagielloński zawiera ponad 5 tysięcy tytułów, w tym ok. 300 z zakresu prawa.

Dostęp

  • Serwis IBUK Libra dostępny jest z dowolnego komputera należącego do sieci Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • Pracownicy i studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego mają możliwość dostępu również spoza sieci uczelnianej. W tym celu należy zalogować się za pomocą linku: http://hps.bj.uj.edu.pl/han/ibuk-libra/ podając swój adres i hasło do poczty uniwersyteckiej.

Baza przeważnie pełnotekstowych publikacji prawniczych pochodzących głównie z czasopism naukowych.

Dostęp

  • Logowanie przez EBSCO. Po zalogowaniu się należy wybrać EBSCOhost Web, a następnie z listy dostępnych baz wybrać Legal Source.

Aktualizowana codziennie, kompleksowa baza prawa polskiego i europejskiego. Zawierająca systemowo powiązane akty prawne, orzecznictwo i wzory pism ze wszystkich dziedzin prawa oraz opracowaną i regularnie aktualizowaną przez zespół ekspertów Polskiej Akademii Nauk bibliografię prawniczą obejmującą wszystkie pozycje od 1965 roku.

Dostęp

  • Pod adresem https://sip.legalis.pl ze wszystkich komputerów sieci UJ bez konieczności logowania się.
  • Pracownicy i studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego mają możliwość dostępu również na komputerach prywatnych po zalogowaniu się na stronie: http://hps.bj.uj.edu.pl/han/legalis podając dane do poczty uniwersyteckiej.

Zawiera szeroki wybór dokumentów, w tym pełną bazę orzecznictwa sądowego i administracyjnego, piśmiennictwa prawniczego i źródeł prawa polskiego.

Dostęp

Serwis Informacji Prawnej Lex dostępny jest dla pracowników i studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego po zalogowaniu się na stronie Lexa.

Logowanie do Lexa

  1. Przejść na stronę logowania, a następnie w polu "Zaloguj się" wpisać swój pełny adres e-mail (w domenie: @uj.edu.pl, @doctoral.uj.edu.pl lub @student.uj.edu.pl).

    W polu 'Zaloguj się" należy wpisać swój pełny adres e-mail
     
  2. Po wprowadzeniu adresu e-mail i zatwierdzeniu powinna automatycznie otworzyć się strona logowania Uniwersytetu Jagiellońskiego, na której należy ponownie podać pełny adres e-mail, a w polu "Hasło" wpisać hasło takie samo, jak do podanego konta pocztowego.

    W polu "Hasło” należy wpisać hasło takie samo, jak do podanego konta pocztowego
     
  3. Po zatwierdzeniu, w przeglądarce internetowej, powinna otworzyć się strona Systemu Informacji Prawnej Lex.

    prawo.pl Kodeksy Najnowsze orzeczenia prawo.pl (temat dnia) Ustawy podatkowe Najnowsze wzory Redakcja poleca Najnowsze akty prawne Kalkulatory

 

Specjalnie przygotowana oferta dla studentów prawa i administracji, będąca połączeniem programu Lex ze zbiorem ponad 100 interaktywnych podręczników online wydawnictw Wolters Kluwer i Lexis Nexis. Podręczniki w Lexotece wzbogacone są w podlinkowane przepisy ustaw i orzeczenia oraz narzędzia umożliwiające robienie notatek i ustawianie powiadomień o zmianach w ustawach.

Wraz z aktywowaniem Lexoteki udostępnia się dodatek Lex Context, który pozwala na korzystanie z:

  • książki w PDF (wygląd w pełni odpowiada wyglądowi książki w wersji papierowej),
  • narzędzia do precyzyjnego cytowania publikacji z uwzględnieniem numeru strony.

Dostęp

Dla pracowników i studentów Wydziału Prawa i Administracji UJ po wcześniejszym aktywowaniu konta. 

Logowanie do Lexoteki:

  1. Zalogować się do Lexa, czyli przejść na stronę logowania, a następnie w polu "Zaloguj się" wpisać swój pełny adres e-mail (w domenie: @uj.edu.pl, @doctoral.uj.edu.pl lub @student.uj.edu.pl).

    W polu 'Zaloguj się" należy wpisać swój pełny adres e-mail
     
  2. Po wprowadzeniu adresu e-mail i zatwierdzeniu powinna automatycznie otworzyć się strona logowania Uniwersytetu Jagiellońskiego, na której należy ponownie podać pełny adres e-mail, a w polu "Hasło" wpisać hasło takie samo, jak do podanego konta pocztowego.

    W polu "Hasło” należy wpisać hasło takie samo, jak do podanego konta pocztowego
     
  3. Po otworzeniu się strony Lexa w oknie zmiany należy wybrać "Pulpit studencki" (alternatywna nazwa Lexoteki).

     W okienku zmiany należy wybrać "Pulpit studencki"
     
  4. Po wybraniu "Pulpitu studenckiego" na stronie powinny pojawić się podręczniki.

    Podręczniki Czasopisma popularne w szkołach wyższych Najnowsze akty prawne Podręczniki: wybrane dziedziny Kodeksy Szkolenia dla studentów Materiały uzupełniające

Kolekcja książek elektronicznych z zakresu prawa.

Dostęp

  • Pod adresem https://academic.hps.bj.uj.edu.pl/ ze wszystkich komputerów sieci UJ bez konieczności podawania hasła.
  • Pracownicy i studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego mają możliwość dostępu również na komputerach prywatnych po zalogowaniu się na stronie Biblioteki Jagiellońskiej danymi do poczty uniwersyteckiej.

Baza czasopism reprezentująca szeroką gamę dyscyplin naukowych, między innymi kryminologię i prawo karne. Umożliwia dostęp do pełnotekstowych artykułów od 1999 roku.

Dostęp

  • Pod adresem http://online.sagepub.com ze wszystkich komputerów sieci UJ bez konieczności logowania się.
  • W czytelni Wydziałowej Biblioteki Prawniczej dla wszystkich czytelników posiadających ważną kartę biblioteczną.
  • Pracownicy i studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego mają możliwość dostępu również na komputerach prywatnych po zalogowaniu się na stronie Biblioteki Jagiellońskiej danymi do poczty uniwersyteckiej.

Interdyscyplinarna baza uznawana za największy zbiór abstraktów oraz cytacji recenzowanej literatury, takiej jak: czasopisma naukowe, książki, materiały konferencyjne, wydawnictwa handlowe, patenty oraz serie wydawnicze. Zawiera informacje o pracach wydawanych przez ponad 5 000 międzynarodowych wydawców w kilkudziesięciu językach. Baza aktualizowana jest codziennie, zaś jej zasięg historyczny sięga do roku 1823, ale informacje dotyczące cytacji pojawiają się po roku 1970. Do połowy lat 90-tych notowane są tylko opisy bibliograficzne artykułów, prace opublikowane od roku 1996 zaopatrzone są w abstrakty. Baza podaje literaturę załącznikową artykułów oraz ilość cytowań danego artykułu w bazie. Scopus odznacza się rozbudowanym systemem odsyłaczy i różnorodnymi możliwościami wyszukiwawczymi. Umożliwia pocztowy lub e-mailowy kontakt z autorami rejestrowanych publikacji.

Dostęp

  • Pod adresem http://www.scopus.com ze wszystkich komputerów sieci UJ bez konieczności podawania hasła.
  • W czytelni Wydziałowej Biblioteki Prawniczej dla wszystkich czytelników posiadających ważną kartę biblioteczną.
  • Pracownicy i studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego mają możliwość dostępu również na komputerach prywatnych po zalogowaniu się na stronie Biblioteki Jagiellońskiej danymi do poczty uniwersyteckiej.

Baza pełnotekstowych czasopism elektronicznych. Obejmuje około 1 250 wyselekcjonowanych jakościowo czasopism naukowych publikowanych przez wydawnictwo Springer Verlag oraz ponad 10 000 książek głównie z zakresu nauk przyrodniczych, technicznych, medycyny, matematyki i informatyki oraz nauk społecznych i humanistycznych, w tym nauk prawnych.

Dostęp

  • Pod adresem https://link.springer.com ze wszystkich komputerów sieci UJ bez konieczności logowania się.
  • W czytelni Wydziałowej Biblioteki Prawniczej dla wszystkich czytelników posiadających ważną kartę biblioteczną.
  • Pracownicy i studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego mają możliwość dostępu również na komputerach prywatnych po zalogowaniu się na stronie Biblioteki Jagiellońskiej danymi do poczty uniwersyteckiej.

System informacji prawnej Swisslex zawiera bardzo szeroki katalog pozycji z piśmiennictwa i orzecznictwa prawa szwajcarskiego, który obejmuje komentarze, monografie oraz kilkadziesiąt czasopism prawniczych. Źródła te są starannie opracowane, uwzględniają m.in. paginację zbieżną z wersjami drukowanymi książek i artykułów naukowych, co jest kluczowe z punktu widzenia dokumentacji pracy badawczej.

Dostęp

  • Do bazy mają dostęp pracownicy i studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego po wcześniejszym aktywowaniu konta. Aktywacji można dokonać wysyłając zgłoszenie na adres e-mailowy Wydziałowej Biblioteki Prawniczej: wbp@uj.edu.pl.

Ogromna światowa baza z zakresu nauk prawnych. Obejmuje zarówno prawodawstwo, jak i poszczególne toczące się sprawy i procesy krajów Unii Europejskiej oraz anglojęzycznych krajów świata. Zawiera treść ponad 1000 czasopism prawniczych oraz jurystycznych prac naukowych, przeglądowych, spisów adresowych. Częścią bazy są także bieżące informacje podawane w wiodących dziennikach i tygodnikach światowych, jak również dane dotyczące własności intelektualnej, w tym patenty, znaki towarowe, prawo autorskie.

Dostęp

  • Pod adresem https://1.next.westlaw.com/ ze wszystkich komputerów sieci UJ bez konieczności podawania hasła.
  • W czytelni Wydziałowej Biblioteki Prawniczej dla wszystkich czytelników posiadających ważną kartę biblioteczną.
  • Pracownicy i studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego mają możliwość dostępu również na komputerach prywatnych po zalogowaniu się na stronie Biblioteki Jagiellońskiej danymi do poczty uniwersyteckiej.

Wyszukiwanie artykułów

Wyszukiwanie artykułów w Westlaw International jest możliwe po wejściu na ikonkę „World Journals” (znajduje się po prawej stronie pod „Related Legal”).
Pole wyszukiwania znajduje się na górze strony.
W Westlaw artykuły wyszukuje się poprzez wprowadzenie odpowiednich skrótów. Cztery najważniejsze z nich to: „te”, „ti”, „au” i „da”.

  • te – poszukiwanie konkretnego słowa/frazy w tekście artykułu (text)
  • ti – poszukiwanie konkretnego słowa/frazy w tytule artykułu (title)
  • au – poszukiwanie artykułów konkretnego autora (author)
  • da – poszukiwanie artykułów z konkretnego roku (date)

Po wpisaniu tej formułki trzeba otworzyć nawias, a w nim wpisać frazę albo słowo, które poszukujemy. Jeżeli szukamy frazy, to musimy umieścić ją w cudzysłowie. Następnie należy zamknąć nawias.

  • Pierwszy przykład

ti(„design protection”)
Po wpisaniu powyższej komendy baza wyszuka nam wszystkie artykuły, w których tytule jest fraza „design protection”.

  • Drugi przykład

ti(„design protection”) & da(2022)
Po wpisaniu powyższej komendy baza wyszuka nam wszystkie artykuły opublikowane w 2022 roku, w których tytule jest fraza „design protection”.

  • Trzeci przykład

te(design) & te(protection)
Po wpisaniu powyższej komendy baza wyszuka nam wszystkie artykuły, w których tekście występuje słowo „design” i słowo „protection”.

Baza Westlaw świetnie nadaje do wyszukiwania nowych artykułów na interesujący Państwa temat, ale dzięki niej możemy często także znaleźć artykuł, o którego istnieniu już wiemy (np. z przypisu w książce). Procedura wyszukiwania jest wtedy taka sama.
Wszystkie znalezione artykuły można ściągnąć na dysk, lub wysłać je na adres mailowy (najlepiej w formacie PDF).

Jedna z największych światowych kolekcji zasobów online z zakresu nauk ścisłych, humanistycznych i społecznych.

Dostęp